ABOUT US

About Us

Alucorex was founded with the title "Erdinçoğlu Technical Profile Commandite Company" in 1968, in Kapalıçarşı, Istanbul.

As a result of many years of experience in Aluminium Profile Market, we took a decision to adopt a new formation, and in 2009 under the brand "Alucorex" the company continued its activities in Ankara and Istanbul.

In 2015, taking a growth decision, we moved our headquarters to Istanbul İkitelli Organized Industrial Area, and in the same year, we brought new branch office into service in Antalya.

Alucorex reaches out to every corner of our country by 5 different outlets, which are in Istanbul, Ankara, Antalya, Izmir and Samsun provinces. In addition, the company operates, its services in the markets of Europe, America, Turkic Republics and the Middle East

Among prominent companies of the business, Alucorex edges on Turkish Standards with the high-quality products and has a service approach that values customer satisfaction above everything else. Besides the standard production, our company differs from others by its ability to bring out solutions special for the customer.

Targeting to expand our share especially in European and American markets, we produce high quality aluminum profiles without scrap mix by billets up to 9 inches, CAD/CAM system, wire and raindrop erosion, CNC lathe, conventional counters required for mold manufacturing, anodizing facility that can do coating from 5 microns to 25 microns according with Qualanod standards, and vertical and horizontal electrostatic dye houses.

alu1alu1

Our Mission

Alucorex aims to provide reliable and effective service at every level of the sale according to our customer expectations. As a whole, we see our customers as our partners. We aim to make a huge difference by increasing our market share and brand value by the innovations we brought to the aluminum business.

Our Vision

We seek to develop R&D studies and product diversity by the light of technological changes. Alucorex targets to be a leader in aluminum profile business in which we operate by “innovative” and “distinctive” services, and maintain that leadership.

Our Certificates

Ürettiğimiz tüm alüminyum profiller TSE, İSO 9001, QUALICOAT ve QUALANOD belgelerine sahiptirler. Bunun yanında ürettiğimiz tüm aksesuarlar ISO kalite belgesine sahiptir.
QUALANOD

QUALANOD Belgesi mimari amaç ile kullanılan aluminyum malzemelerde anodik olarak oluşturulan oksit tabakaları için gerekli kalite spesifikasyon belgesidir.

QUALİCOAT

Boyanmış ürünlerin QUALICOAT kalite belgesi alabilmesi için, kullanılan boyanın da QUALICOAT kalite belgeli olması şarttır. QUALICOAT belgeli tek-katlı bir sistem üzerine, ikinci kat boya uygulanamaz. Bir boyanın formülasyonunda boyanın kalitesine etki edecek herhangi bir değişiklik yapıldığında boyanın yeniden tetkik edilerek belgelendirilmesi gerekir.

TÜV

TÜV Thüringen e.V. Almanya'da teknik muayene, kontroller ve yönetim sistem belgelendirilmesi için Alman devleti tarafından yetkilendirilmiş, bağımsız bir denetim, kontrol ve belgelendirme kuruluşudur.

 TS EN 755-1

Alüminyum Ve Alüminyum Alaşımları - Ekstrüzyonla İmal Edilmiş Tellik Çubuk/Çubuk, Boru Ve Profil imalatı üretme spesifikasyon belgesidir.

TS 5247 EN 12020-1

Bu belge Alüminyum Ve Alüminyum Alaşımları - EN AW- 6060 ve EN AW- 6063 Alaşımlarından Ekstrüzyonla İmal Edilmiş Hassas Profilleri üretme spesifikasyon belgesidir.

TS 4922

Metalik Malzemelerin Yüzey İşlemi, Alüminyum ve Biçimlenebilir Alüminyum Alaşımlarının Anodik Oksadasyonu (Eloksal) işlenlerinin yapılım sertifikasyon belgesidir.

 MEYER ISO 14001

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, her türlü üretim sektöründe, ürünün ilk aşamasından tüketiciye sunulmasına kadar geçen her adımda çevresel etkilerin dikkate alınarak üretimin gerçekleştirilmesini sağlayan sistematik bir yaklaşımdır.ISO 14001, bir şirketin çevresel performansının kontrol edilmesi ve geliştirilmesi oluşumunu yani sürecini tanımlayan uluslararası bir standarttır. 

MEYER OHSAS 18001

OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi konusundaki gereklilikleri belirleyen uluslararası bir standarddır. OHSAS 18001, kuruluşların kalite, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerini entegre edebilmelerini sağlamak amacıyla ISO 9001 (QMS) ve ISO 14001 (EMS) standardlarıyla uyumlu olacak şekilde geliştirilmiştir.